Choď na obsah Choď na menu

O casemoddingu

 Pre tých ktorí ešte nevedia alebo nepoznajú čo to ten casemodding je, tak pre vás som tu napísal podrobné vsvetlenie tochto smeru.Podme si vysvetliť niektoré základné pojmy.

casemodding-wettbewerb-ungewoehnliche-pc-gehaeuse-case-modder-machen-aus-dem-400x266-766909b5067fa5f2.jpg

Casemodding je vlastne spojenie dvoch anglických slov: case, čiže počítačová skriňa, a modding, čiže premena, úprava.Takže ide o upravovanie počítačových skríň. Podstatou casemoddingu je odlíšiť svoju počítačovú skriňu od inej, takže každá case je po úpravách iná.Samotným upraveným skriniam sa hovorí casemody a človek, ktorý casemod vytvára je casemodder.Úpravy sú rôzne, počnúc od vyrezaním mriežok pre ventilátory - lepší prietok vzduchu a menšiu hlučnosť, až po kompletne prerobené skrine.Nezáleží ako starú alebo novú, lacnú či drahú skriňa vlastníte upraviť sa dá čokoľvek, a akokoľvek, fantázii sa medze nekladú. 

Niekto preferuje decentný tuning tj napr okno v bočnici a decentné bielo osvetlené z diód alebo z katód. Iní sa naopak vrhajú doslova do brutálnych módov pri ktorých nepoznáte pôvodnú skriňu od dokončeného módu, jedná sa o rozsiahle úpravy predných panelov, urobeniu krásnych okien v bočnniciach, nalakovanie ako zvonku tak aj zvnútra skrine, a celkovo je v nich prerobené kompletne všetko. 

Pre casemodding nepotrebujete nejaké extra nástroje, bežne vám postačí uhlová brúska, pár pilníkov, trošku zručnosti a okno v bočnici máte hneď. Veľmi šikovný pomocník je priama brúska. S ňou dokážete naozaj skvostné divi, krásne guľato vyrezané otvory na ventilátory, dá sa s ňou urobiť perfektný gravír do plexiskla a celkovo je to veľký pomocník.

Casemodding môžeme deliť na rôzne odvetvia:

Optický casemodding: pridávanie rôznych doplnkov do case, úprave toho, čo sa od výrobcu nepáčilo, zmeny farieb, rôzne maľovky, okná z priehľadných alebo priesvitných materiálov, najznámejšou a často precenenou úpravou sú všelijaké svietidlá od obyčajných LED po UV trubice

23480913_b4774cfc67.jpg

 

Chladenie: zlepšené odvádzanie teplého vzduchu zo skrine najčastejšie pridávaním Fanu (ventilátorov), čo je tiež najčastejšia chyba, viac vetrákov neznamená lepšie vetranie ... Modderi sa uchyľujú k reorganizovaniu komponentov vnútri case, efektívnejšiemu umiestneniu vetrákov, nahradenie malých vysokootáčkových za väčšie nízkootáčkové alebo za rovnaké rozmery však kvalitnejší s garanciou menšej hlučnosti. Krokom do inej oblasti je vodné chladenie - vodník.

newcooling1.jpg

Pretaktovanie: zvyšovanie frekvencie procesora a ďalšie "ladenie" komponentov v počítači. Pri pretaktovaní však môže dôjsť k poškodeniu alebo zničeniu daných komponentov (modernejšie komponenty sa proti tomu väčšinou vie dobre brániť).

 

 

 

 

Z hľadiska casemoddingu sa počítačove skrine delia na:

"Sériovky": skrine bez moddingových doplnkov, bežne predávané a vyrábané vo veľkom. Casemoder ich sám dodatočne upraví.

"HomeMade case": Skriňa od základov postavená casemoderom, najčastejšie z nejakého netradičného materiálu. Každý kus je jedinečný.

Zmoddingované sériovky: case, ktoré sú už od výrobcu upravené a vybavené rôznymi doplnkami pre casemodding.

Často sa možno stretnúť aj s označením PC tuning. Samotný tuning znamená predovšetkým úpravy osobných áut.

Tak a ja dúfam že boli pre vás tieto informácie užitočné a že už viete aspoň z časti o čo sa vlastne jedná.